18.03. 21
Зарубіжна література
9 класс
Урок №48
Тема. Образ Башмачкіна та засоби його створення.
Мета: проаналізувати з учнями образ Башмачкіна з повісті «Шинель», визначити в
ньому риси «маленької людини»; розвивати аналітичне та критичне мислення, усне
мовлення, вміння формулювати та відстоювати власну позицію, творчу уяву;
виховувати гуманність, повагу до гідності людини незалежно від її соціального
та матеріального становища.
Тип уроку:
урок застосування знань, умінь, навичок
Обладнання: мультимедійна презентація, тексти повісті «Шинель».
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ. Мотиваційний етап
Слово вчителя. У повісті «Шинель» Микола Гоголь розкрив одну з найважливіших тем
російської літератури XIX століття — тему «маленької людини». Сьогодні ви маєте розібратися, яких героїв відносять до типу «маленької людини», як і коли в
літературі з’явився цей тип, чому Акакія Башмачкіна вважають його
представником.
2. Актуалізація опорних знань учнів.
Завдання:
знайти пару.
1. Що
спонукало М. Гоголя написати про Башмачкіна?
2. Яку
країну Гоголь називав «батьківщиною своєї душі»?
3. До
якого циклу належитьповість «Шинель»?
4. Якою булла улюблена
справа головного героя «Шинелі»?
5. Що
стало символом злиденного життя Башмачкіна?
6. Щоб
стати іншоюлюдиною, АкакіюАкакійовичубулопотрібно ….
7 Що
сталося
з обновкоюБашмачкіна в перший же вечір?
8. Привид,
що блукав Перербургом, зник після того, як знайшов «значну особу» і ….
!!! Анекдот, Україна, «Петербурзькі повісті», переписувати документи, стара шинель,
пошити нову шинель, вкрали, зідрав
шинель.
-Прийом
«Хмара слів».
Завдання: розшифруйте хмару
тегів та впізнайте героя твору
Проблемне питання: У чому полягає трагедія Акакія Акакійовича і хто винен у
ній?
ІІІ. Опрацювання навчального
матеріалу.
Слово вчителя. Читаючи твір, ви стали
свідками всього життя Башмачкіна: від народження до смерті. Щоб більше дізнатися про головного героя та визначити причину його трагічної долі, я пропоную презентувати Башмачкіна
(до появи нової шинелі).
1.Завдання
для роботи:
Ø
Знайдіть
портрет Башмачкіна.
Ø Розкажітьпро вибір імені героя. Дізнайтесь, що означає ім’я «Акакій»,
використовуючи словник.
Ø Як ви думаєте, чому автор дав герою таке ім’я
і прізвище?
Ø
Які стосунки були у Акакія Башмачкіна з колегами та
начальством?
Ø
Знайдіть у тексті матеріал, який розповідає про те, яким працівником
був герой повісті, як
ставився до служби.
Ø
Як ви думаєте, чому Башмачкін не зміг зробити кар'єру?
Ø Розкажіть про спосіб
життя Акакія. Знайдіть підтвердження своїх думок у тексті.
Ø Якою була мова героя? Про що це свідчить?
2.Колективне
складання постеру (афіша,оголошення)
«Знайомтесь: Башмачкін!»
Беззахисний терпить образи невиразна зовнішність
незрозуміла мова
відповідальний працівник
матеріальна скрута
не прагне кар’єрного зросту не має особистого життя
самотній любить свою роботу
людина з убогим
внутрішнім світом
3.Бесіда.
- Образ Башмачкіна – сталий, показаний в
розвитку чи змінюється?
- Хто з персонажів впливає на нього,
призводить до змін?
- Хто такий Петрович?
- Що вам відомо про його зовнішність
-
Які звички він мав?
- Як вплинув Петрович на Акакія Акакійовича?
- До чого це призвело?
- Образ Петровича пов’язаний з
позитивними чи негативними змінами в житті Акакія Акакійовича?
-
Який чин має «значна особа», до якої звернувся Башмачкін за допомогою?
- Які вимоги були у нього до підлеглих?
- Його головне правилоу житті?
- Що говорить автор про його внутрішній
світ?
- Чи можна його назвати щасливим?
- З якими змінами в житті Башмачкіна
пов’язана зустріч з генералом?
-Чи
змінився Башмачкін з появою шинелі?Якщо змінився, то як? Знайдіть підтвердження
своїх думок у тексті .
Завдання: Скласти сенкан «Акакій Акакійович в
новій шинелі».
4.Слово
вчителя.
Хто ж такий
Башмачкін? Дехто стверджує, що він – «маленька» людина, а літературознавець Ігор Алєксєєв по-іншому розглядає долю героя. Він вважає, що «Башмачкін – дивовижно цільна і
щаслива людина».
5. Прийом «Мозковий штурм».
- Бути
щасливим – мрія кожної людини. Щаслива
людина… Яка вона? Що потрібно для щастя?
6.
Прийом «Займи позицію».
- Чи
відповідає створеному вами ідеалу щасливої людини Башмачкін? Аргументуйте.
ТАК
-
Героя дійсно можна вважати щасливою людиною. Це велике
щастя, якщо людина так живе своєю працею. «Написавшись усмак, він лягав спати,
посміхаючись наперед при думці про завтрашній день: що то бог пошле
переписувати завтра?» «Так протікало мирне життя людини, яка з чотирмастами
жалування уміла бути задоволеною своєю долею…».
-
У нього є улюбленою справою Башмачкіна. Він є фахівцем –
майстром, творцем, який досягнув довершеності
у своєму мистецтві.
НІ
-
Він самотня людина, його світ – це переписування паперів,
літери були його співрозмовниками, друзями; замкнутий, мовчазний,
нетовариський. Якийсь автомат (ксерокс), а не людина. Жалюгідний. У світі букв
АкакійАкакійович знаходить щастя, насолоду, гармонію, тут він цілком
задоволений своєю долею, бо здійснює Служіння.
-
Башмачкіна надзвичайно обмежений.. (Він немає сім’ї,
друзів, інтересів, захоплень).
-
Башмачкін займає одну
із найнижчих посад, у нього немає перспектив кар’єрного зростання).
-
Людина, задавлена бідністю, яка відчуває свою
нікчемність, не обдарована непересічними здібностями, не відрізняється силою
характеру.
7.
Бесіда.
-Чи є у вас
мрія? На що ви здатні заради своєї мрії?
- Чи мав Башмачкін
мету в житті, мрію?
-Яка історія перевернула життя бідного чиновника?
-Як він
вирішив віднайти кошти на пошиття шинелі?
- Чи варто
йти на такі жертви заради своєї мрії?
- Чи
може нова шинель взагалі бути мрією?
Це цікаво!
У вересні 2007 року та в травні 2008 року у Києві проходив «ГогольFest» – фестиваль сучасного мистецтва через призму Гоголя. Головною дійовою особою на цьому фестивалі була саме гоголівська шинель.
Довідкове
бюро.
Толковый словарь русского языка: «Шинель – форменное пальто особого покроя,
со складкой на спине и хлястиком – узкая полоса ткани, пришитая или
пристегнутая сзади для стягивания шинели».
9.Бесіда.
-Чим
для Акакія Акакійовича була шинель?
-Чому
повість про людину називається «Шинель»?
10.Проблемне
запитання.
Враховуючи роботу
на уроці, дайте відповідь на запитання:
- У
чому полягає трагедія Акакія Акакійовича і хто винен у ній?
11.Слово
вчителя.
ІV.
Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Усна
рефлексія.
- Що потрібно пам’ятати
і як жити, щоб бути у наш час ЛЮДИНОЮ?
- Закінчіть речення: «Кожна людина….».
V. Домашнє завдання.
Обов’язкове:
-характеризувати образ
Башмачкіна;
За бажанням:
- скласти сенкан «Башмачкін-привид»;
-створити рекламу-звернення для молоді «Відкрий для себе «Шинель» М.Гоголя».
Познайомтесь!!! https://drive.google.com/file/d/1b0tYiqU7lOu18ruuETphErtT3XNncsIS/view?usp=sharing




Немає коментарів:
Дописати коментар