Дистанційне навчання .Зарубіжна література 9 клас.

  Дистанційне навчання .Зарубіжна література 9 клас.

05.11.20

Урок 17

Тема :Утілення високого почуття кохання у віршах Г.Гейне "Не знаю,що стало зо мною..."та "Коли розлучаються двоє..."

 Мета: розглянути з учнями вірші "Не знаю,що стало зо мною..."та "Коли розлучаються двоє",схарактеризувати їхні ідейно-художні особливості,порівняти твори літератури і музичного мистецтва;розвивати вміння аналізувати  ліричні твори,порівнювати,узагальнювати; прищеплювати естетичний смак,виховувати інтерес до творчості Г.Гейне

Компетентності,що формуються: предметні-уміння аналізувати ліричні твори Г.Гейне,відзначати звязок творів з фольклором,характеризувати образ ліричного героя;ключові-спілкування державною мовою,уміння вчитися впродовж життя.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет поета, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; репродукція картини Л. Ланґе «Скеля Лорелей на  Рейні»; аудіозаписи пісень на слова Г. Гейне; медіазасоби.

 

Тип уроку:урок вивчення нового матеріалу

                                                          Перебіг уроку

І.Перевірка домашнього завдання

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Оголошення теми уроку. Формування разом з учнями мети уроку

ІV.Cприйняття нового матеріалу

    Прослуховування аудіозапису вірша "Не знаю,що стало зо мною" https://www.youtube.com/watch?v=p6bTiI-GY9s

Бесіда

-Яке враження справив на вас вірш?

-Як у творі відобразилося захоплення романтика Г.Гейне фольклором?

-Яким ви уявляєте ліричного героя вірша?Чому стара казка не да йому "ні сну,ні спокою"?

-Які художні засоби використав перекладач у творі?

-Що, на вашу думку уособлює образ Лорелеї"

-Сприйняття твору іншими видами мистецтва

 Перегляд  https://www.youtube.com/watch?v=0ffW-MgTRHc

- Який настрій передає музичний твір? Чи збігається він із настроєм вірша?

- Яку картину ви уявили під час слухання музики?

Слово вчителя

1823 року Гейне завершив роботу над віршем «Коли розлучаються двоє...». Твір увійшов до другого циклу «Книги пісень» «Ліричне інтермецо». Однією з центральних у цьому циклі стала тема розлуки, прощання. Кульмінацією її розвитку і є вірш «Коли розлучаються двоє...».

Український переклад твору виконав 1892 року Максим Антонович Славинський (1868—1945), випускник юридичного та історико-філологічного факультетів Київського університету, котрий як перекладач працював під псевдонімом М. Стависький

Виразне читання  

Коли розлучаються двоє,

За руки беруться вони,

    І плачуть, і тяжко зітхають,
     Без ліку зітхають сумні.

   З тобою ми вдвох не зітхали, 
   Ніколи не плакали ми,        
   Той жаль, оті тяжкі зітхання 
   Прийшли до нас згодом самі!  

Бесіда

1. Що ви відчули під час прослуховування вірша? Над чим він змусив вас замислитися?

2. Який настрій вірша? Чим він викликаний?

3. Як у творі розкривається тема розлуки? Що поет порівнює у вірші?

4. Чому, на вашу думку, розлука ліричного героя і його коханої не була схожою на розставання інших пар?

5. Як ви розумієте останні два рядки твору?

6. Вірш Гейне — один із найвідоміших у світовій любовній ліриці. Як ви вважаєте, чому?

Сприйняття твору іншого виду мистецтва

1. Майстерний переклад твору Гейне привернув увагу видатного українського композитора Миколи Віталійовича Лисенка (1842—1912), який написав на вірші Гейне в перекладі Максима Славинського незабутню музику. Вокальна партія романсу Лисенка «Коли розлучаються двоє...» була виконана для двох голосів — сопрано і альта. Існує думка, що композитор присвятив романс дружині Ользі О’‎Коннор, яка мала неабиякий голос — лірико-драматичне сопрано. Прослухайте романс на слова Г. Гейне.

https://www.youtube.com/watch?v=t_8rktdXWRU

2. Наскільки Миколі Лисенку вдалося передати настрій твору Гейне засобами музики?

V. Узагальнення

Бесіда

1. Яким змальовано кохання у творах Г. Гейне, що їх ми сьогодні розглянули?

2. Опишіть ліричного героя «Книги пісень» за своїм уявленням про нього на основі вивчених творів. Запишіть, якими рисами він наділений.

3. Як би ви схарактеризували любовну поезію Гейне? Запишіть її основні ознаки.

VI. Домашнє завдання

 Вивчити напамять один з віршів (на вибір)

                           


                                ШПАРГАЛКА

Схема аналізу ліричного твору

1. Короткі відомості про автора (насамперед ті, що допомагають краще зрозуміти специфіку даного твору).

2. Історія написання твору (за потреби).

3. Жанр твору (громадянська, інтимна, релігійна, пейзажна, філософська лірика тощо).

4. Зв’язок з певним напрямом, течією

5. Тема твору..

6. Ідея твору.

7. Провідний мотив вірша, його зв'язок з іншими поезіями у збірці й у всій творчості митця.

8. Композиція твору.

9. Ключові образи твору.

10. Які мовні засоби сприяють емоційному наснаженню твору (лексика, тропи, фігури, фоніка), як саме?

11. Віршування (види рим, спосіб римування, віршовий розмір, вид строфи), його роль у розкритті провідного мотиву твору.

12. Підсумок (почуття і роздуми, викликані твором)


 Статуя Лорелей







  02.11.20

Урок 16

Тема: Специфіка німецького романтизму і творчість Г. Гейне. «Книга пісень»: особливості композиції збірки, образ ліричного героя, фольклорні елементи (образи, мотиви, символи, жанрові ознаки пісні та ін.).

Мета:  ознайомити  учнів зі специфікою німецького романтизму, біографією Г.Гейне, історією створення та композицією збірки поета "Книга пісень; розвивати усне мовлення,навички роботи в групі,вміння виступати перед аудиторією,узагальнювати ,прищеплювати інтерес до особистості Г.Гейне,виховувати естетичний смак.

Компетентності,що формуються: предметні- уміння називати основні особливості та представників німецького романтизму, розповідати про найважливіші події життя Г.Гейне; ключові - основні компетентності у природничих науках і технологіях, математична компетентність.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання:  підручник, відеофрагмент біографії Г. Гейне, Портрет Г. Гейне,  збірка "Збірка пісень",картки

                                                         Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань. 

-Колективне гронування на тему «Романтизм»

(Учні   записують по одному терміну щодо запропонованої теми, стисло його коментують )

Бесіда:

ü З чим у вас асоціюється слово «романтизм»? (асоціація із Середніми віками, коли в літературі був популярним жанр рицарського роману.)

ü Що визнаєте про романтизм як напряммистецтва? (романтизм — напрям у літературі та мистецтві першої чверті ХіХ ст., для якого є характерним зображення ідеальних героїв і високих почуттів.)

ü У чому полягає суть романтизму? (У зображенні незвичайної людини в незвичайних обставинах)

ü Що є витоками, першоосновою творів романтиків? (Усна народна творчість, легенди, розповіді. романтики намагались створювати свою національну культуру, їх цікавила історія рідної країни.)

ü Укажіть найвизначніші досягнення романтиків у літературі. (Створення нових жанрів: роману, поеми та ліричної поезії) Назвіть найвідоміших письменників, імена яких пов’язані з романтизмом. (В. Скотт, ж. Санд, В. Гюго, Е. Гофман, Ф. Купер, е. По, Дж. Байрон, Г. Гейне, а. Міцкевич, П. Шеллі, Ш. Петефі)                                            

  ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.  

Слово вчителя: Серед згаданих імен поетів-романтиків ви вказали ім’я Генріха Гейне, який одного разу порівняв своє серце з дивовижною тропічною квіткою, яка розквітає один раз на сто років. І дійсно, відомий німецький поет, яскравий талант якого розквітнув на початку ХІХ ст., є визначним майстром світового рівня. Саме про нього та його творчість ми говоритимемо на найближчих уроках.

ІV. Оголошення теми і мети уроку. Формування разом з учніми мети уроку.  

V. Вивчення нового матеріалу.

Перегляд відеофрагменту біографії Г. Гейне https://www.youtube.com/watch?v=MtA9PZe6AKQ

Слово вчителя: „Книга пісень” Г. Гейне – лірична сповідь, об’єднана єдиною спільною темою – темою кохання. Збірка складається з чотирьох циклів: «Cтраждання юності», «Ліричне інтермецо», «Знову на батьківщині», «Північне море».Однак у кожному з циклів означена тема набуває різних інтерпретацій. Почуття ліричного героя знехтувані. На цьому ґрунті виникає конфлікт закоханого і дійсності, яку герой сприймає через призму власної драми.
„Книга пісень” – своєрідний ліричний щоденник, твір, цілісний за формою і змістом. До книги ввійшли вірші, написані в різних жанрах: елегії, балади, романсу, медитації. Ліричний герой книги – людина багатої душі. Та він не лише здатний на високі почуття і любовні страждання, але й уміє аналізувати власні переживання, вдаючись часом навіть до самоіронії. У „Книзі пісень” зібрана духовна історія ліричного героя: він проходить шлях відкохання до розчарування і самотності. 

Виразне читання поезії "На півночі  кедр одинокий"

Бесіда

- Який настрій вірша? Чим він зумовлений?

-Які образи-символи є в поезії?(Кедра та пальми)

-Що вони уособлюють?(Чоловіка та жінку,які в розлуці і,можливо,ніколи не зустрінуться.)

-Які засоби виразності використовує автор, щоб виразніше розкривають тему нещасного кохання?  

  Складання таблиці  "ІДЕЙНО-ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ ВІРША"  ( за результатами обговорення)

1. Настрій твору-----------------

2.Ключові образи-------------

3.Художні засоби------------

4. Тема та ідея----------

VІ. Застосування знань,умінь,навичок 

 Виконання завдання Порівняйте переклад Л.Первомайського з підрядним перекладом твору на картках. Висловте думку,чи  вдалося перекладачеві передати настрій оригіналу, почуття туги,самотності ,смутку.

 КАРТКА

 Підрядковий переклад вірша Г.Гейне

!!!( Підрядковий  переклад-дослівний переклад іншомовного тексту, часто з детальними поясненнями, що використовується як чернетка для подальшого художнього перекладу (т. зв. «перекладу по підряднику») або як навчальний посібник при навчанні перекладу. Художні особливості тексту, такі як рима, ритм, стиль зазвичай не зберігаються при підрядковому перекладі; головна мета підрядкового перекладу — максимально точно передати зміст)

1. Кедр (сосна) стоїть  самотньо

2. На півночі,на голій височині,

3. Він дрімає,вкритий покривалом

4. Зі снігу та льоду

5.Він мріє про пальму,

6. Яка є далеко  у світанковій країні,

7.Одиноко та мовчки сумує

8.На розжареній стрімкій скелі.

 Сприйняття твору іншими видами мистецтва 

-Що зображено на картині?
-Як картина перегукується з віршем?
-Опишіть картину,використовуючи лексику Г.Гейне.
 -Які засоби живопису допомагають автору картини передати почуття  самотності,смутку,безпритульності?(Композиція картини з зображенням самотнього дерева,темний,похмурий колорит,контрастність чорного,темно-зеленого і білого кольорів)
 

VІІ. Домашнє завдання

  Опрацювати матеріал підручника с.49-52. Підготувати виразне читання творів Г.Гейне"Не знаю,що стало зі мною...", "Коли розлучаються двоє..."

Немає коментарів:

Дописати коментар