середа, 31 березня 2021 р.

 31.03. 21

 Русский  язык, 9 класс

 Урок № 26

Тема урока: Запятая и точка с запятой в бессоюзном сложном предложении.

Цели урока:

- сформировать знания о правилах постановки запятой и точки с запятой в бессоюзном сложном предложении;

- формировать умения устанавливать смысловые отношения между частями бессоюзного сложного предложения;

- определять интонационные особенности этих предложений и на этой основе расставлять знаки препинания;

- обучение осознанному отношению к правилам пунктуации, умению применять полученные знания на практике;

- развитие речи и творческих способностей учащихся.

  Работа над темой

 1.Лингвистическе исследование (стр. 154, упр.263).

 Взять на заметку

https://docs.google.com/presentation/d/1YIE6vYLCr-UWHam4h8Hu3d4aJpqbe64P/edit#slide=id.p1

Домашнее задание: Теоретический материал стр. 154,155 , упражнение 270.





понеділок, 29 березня 2021 р.

 


29.03.21 

Урок №49

Тема: М. В. Гоголь «Шинель». Образ столиці як чужого й ворожого для людини простору. Трактування фіналу, значення елементів фантастики в реалістичному творі. Тема «маленької людини»

Мета: формування предметних компетентностей: розкрити образ столиці, зображений у повісті Гоголя «Шинель», значення елементів фантастики в реалістичному творі; визначити ознаки художнього новаторства письменника в розробці теми «маленької людини»; розвивати словниковий запас учнів, навички зв'язного мовлення, критичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати милосердя, співчуття.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Літературний диктант

1) Що спонукало М. Гоголя написати про Башмачкіна?

2) Хто, на думку літературознавців, підказав Гоголю сюжет «Ревізора»?

3) Яку країна Гоголь назвав «батьківщиною своєї душі»?

4) До якого циклу належить повість «Шинель»?

5) Якою була люблена справа головного героя?

6) Що стало символом злиденного життя Башмачкіна?

7) Щоб стати іншою людиною, Акакію Акакійовичу було потрібно...

8) Що стало з обновкою Башмачкіна в перший же вечір?

9) Привид, що блукав Петербургом, зник після того, як знайшов «значну особу» і...

10) Образ Акакія Акакійовича — це образ

 ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.

 

Зверніть увагу!!!

Цитати, у яких подано опис Петербурга:

«…служив один чиновник, не можна сказати, щоб дуже визначний, низенький на зріст, трохи рябуватий, трохи рудуватий, трохи навіть з вигляду підсліпуватий, з невеличкою лисиною на лобі, із зморшками по обидва боки щік і з кольором обличчя, як то кажуть, гемороїдальним... Що ж робити, винен петербурзький клімат.

«Навіть у ті години, коли зовсім потухає петербурзьке сіре небо…» 

«Є в Петербурзі дужий ворог усіх тих, хто дістає чотириста карбованців на рік платні чи близько того. Ворог цей не хто інший, як наш північний мороз, хоч кажуть проте, що вій дуже корисний для здоров'я. О дев'ятій годині ранку, саме о тій годині, коли вулиці вкривають чиновники, простуючи до департаменту, починає він давати таких сильних і колючих щупків без розбору по всіх носах, що бідолашні чиновники зовсім не знають, куди й подітись з ними. В той час, коли навіть у посідачів високих посад болить від морозу лоб і сльози виступають з очей, бідні титулярні совітиики іноді бувають зовсім беззахисні».

«Незабаром простяглися перед ним ті пустельні вулиці, що навіть і вдень не такі й веселі, а ввечері то й поготів. Тепер вони стали ще глухіші та відлюдніші; ліхтарів порідшало,— оливи, як видно, вже менше видавалося; почалися дерев'яні будинки, паркани; ніде ні душі; блищав тільки сніг на вулицях та засмучено чорніли з причиненими віконницямн сонні низенькі халупки. Він наблизився до того місця, де перерізалася вулиця безконечним майданом, з ледве видними на другому боці його будинками, що мав вигляд страшної пустелі. Віддалі, бог знає де, миготів вогник у якійсь будці, що, здавалося, стояла на краю світу».

!!! Хоча у повісті зображено і бідні квартали столиці, і багаті, загальне враження від міста залишається непривітним. Петербург в повісті – життєвий простір, в якому людині незатишно, холодно, вона нікому не потрібна, ніхто не простягне руку допомоги. Саме тут герой опинився сам на сам зі своїм горем, коли зносився старий капот, саме тут він обережно ступає по кам’яних плитах, щоб не стерти черевиків і заощадити, саме тут проходять повз нього тисячі людей, а він настільки самотній, що тільки нова шинель здається його і мрією, і навіть другом, тому що все, що пов’язане з нею, стало смислом його життя. і він починає економити, накопичувати гроші для здійснення своєї мрії.

 Для ознайомлення!!!

Другорядні персонажі повісті М. В. Гоголя «Шинель»

 і їх роль у характеристиці міста

Другорядні герої

Риси характеру

 

Додаткова характеристика міста, суспільства

Чиновники департаменту,  де служив Башмачкін; сторожі

Мерзли по дорозі на роботу та з роботи, нудилися від одноманітної праці, шукали будь-якої розваги, навіть у знущаннях над слабшими та беззахисними; запобігали перед вищими за чином; збиралися на вечірки — пили, грали в карти; ставилися байдуже один до одного — ніхто й не помітив відсутності Башмачкіна; жили бездуховним життям

Людина беззахисна, часто безпомічна, кожен дбає лише про себе, а держава байдужа до проблем трудівників; чужий і ворожий для людини простір

Петрович

Кравець. Один із трударів міста; працює самовіддано, але живе бідно, тому пиячить (і навпаки)

Бідність простих трудівників, немає можливостей для духовного розвитку

Генерал, «значна людина»

Живе на широку ногу, пихатий, тримає в остраху підлеглих, не вникає в суть справи, особливо коли перед ним «маленька людина»

Підкреслює контрасти міста: знать та прості люди, багаті та бідні

Будочник,

жандарми

Байдужі до проблем простих людей, до виконання своїх обов’язків, особливо щодо нижчих за чином

Місто - чужий простір для людини, усі вищі за чином утверджуються за рахунок нижчих

Висновки. Персонажі — звичайні люди зі своїми недоліками, але закони та норми в суспільстві визначаються устроєм держави, рівнем його економічного та духовного розвитку.

 

Домашнє завдання:  опрацювати матеріал підручника с.132 (заклик до людяності).

Підготуватися до контрольної роботи за темою «Реалізм: творчість О. де Бальзака, М. В. Гоголя»

Для ознайомлення!!! 

https://docs.google.com/presentation/d/1bCa0KiyH0vCLYHxrpYwJgV4Nk9NA1KXT/edit#slide=id.p2


 

 

четвер, 18 березня 2021 р.

 

18.03. 21

Зарубіжна література 

9 класс

Урок №48

Тема.  Образ Башмачкіна та засоби його створення.

Мета: проаналізувати з учнями образ  Башмачкіна з повісті «Шинель», визначити в ньому риси «маленької людини»; розвивати аналітичне та критичне мислення, усне мовлення, вміння формулювати та відстоювати власну позицію, творчу уяву; виховувати гуманність, повагу до гідності людини незалежно від її соціального та матеріального становища.

Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок

Обладнання: мультимедійна презентація,  тексти повісті «Шинель».


                                          Хід  уроку

І Організаційний момент

ІІ.  Мотиваційний етап

Слово вчителя. У повісті «Шинель» Микола Гоголь розкрив одну з найважливіших тем російської літератури XIX століття — тему «маленької людини». Сьогодні ви маєте розібратися, яких героїв відносять до типу «маленької людини», як і коли в літературі з’‎явився цей тип, чому Акакія Башмачкіна вважають його представником.

 

2. Актуалізація  опорних знань учнів.

Завдання: знайти пару.

1.      Що спонукало М. Гоголя написати  про Башмачкіна?

2.      Яку країну Гоголь називав «батьківщиною своєї душі»?

3.      До якого циклу належитьповість «Шинель»?

4.      Якою булла улюблена справа головного героя «Шинелі»?

5.      Що стало символом злиденного життя Башмачкіна?

6.      Щоб стати іншоюлюдиною, АкакіюАкакійовичубулопотрібно ….

7       Що сталося з обновкоюБашмачкіна  в перший же вечір?

8.      Привид, що блукав Перербургом, зник після того, як знайшов «значну особу» і ….

!!! Анекдот, Україна,  «Петербурзькі повісті», переписувати документи, стара шинель, пошити  нову шинель, вкрали,  зідрав шинель.

-Прийом «Хмара слів».

Завдання: розшифруйте хмару тегів та впізнайте героя твору


Проблемне питання: У чому полягає трагедія Акакія Акакійовича і хто винен у ній? 

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Слово вчителя. Читаючи твір, ви стали свідками всього життя  Башмачкіна: від народження до смерті. Щоб  більше  дізнатися про головного героя  та визначити  причину його трагічної долі, я пропоную презентувати  Башмачкіна (до появи  нової шинелі).

1.Завдання для роботи:

Ø Знайдіть портрет Башмачкіна.

Ø Розкажітьпро вибір імені героя. Дізнайтесь, що означає ім’я «Акакій»,

використовуючи словник.

Ø  Як ви думаєте, чому автор дав герою таке ім’я і прізвище?

Ø Які стосунки були у Акакія Башмачкіна з колегами та начальством?

Ø Знайдіть у тексті матеріал, який розповідає про те, яким працівником був  герой повісті, як ставився до служби.

Ø Як ви думаєте, чому Башмачкін не зміг зробити кар'єру?

Ø Розкажіть про спосіб  життя Акакія. Знайдіть підтвердження своїх думок у тексті.

Ø Якою була мова героя? Про що це свідчить?

2.Колективне складання постеру (афіша,оголошення)

«Знайомтесь: Башмачкін!»

Беззахисний            терпить образи         невиразна зовнішність

головна мріянова шинель                      живе непомітно

незрозуміла мова                                                               


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

відповідальний працівник

матеріальна скрута

не прагне кар’єрного зросту               не має  особистого життя

самотній                               любить свою роботу 

 людина з убогим внутрішнім світом

3.Бесіда.

- Образ Башмачкіна – сталий, показаний в розвитку чи змінюється?

- Хто з персонажів впливає на нього, призводить до  змін?

- Хто такий Петрович?

- Що вам відомо про його зовнішність

 - Які звички він мав?

- Як вплинув Петрович на Акакія Акакійовича?

- До чого це призвело?

- Образ Петровича пов’язаний з позитивними чи негативними змінами в житті Акакія Акакійовича?

 - Який чин має «значна особа», до якої звернувся Башмачкін за допомогою?

- Які вимоги були у нього до підлеглих?

- Його головне правилоу житті?

- Що говорить автор про його внутрішній світ?

- Чи можна його назвати щасливим?

- З якими змінами в житті Башмачкіна пов’язана зустріч з генералом?

-Чи змінився Башмачкін з появою шинелі?Якщо змінився, то як? Знайдіть підтвердження своїх думок у тексті .

Завдання: Скласти сенкан «Акакій   Акакійович в новій шинелі».

4.Слово вчителя.

Хто ж такий Башмачкін? Дехто стверджує, що він – «маленька» людина, а літературознавець Ігор Алєксєєв по-іншому розглядає долю героя. Він  вважає, що «Башмачкін – дивовижно цільна і щаслива людина».

5.  Прийом «Мозковий штурм».

- Бути щасливим – мрія кожної людини.  Щаслива людина… Яка вона? Що потрібно для щастя?

6. Прийом «Займи позицію».

- Чи відповідає створеному вами ідеалу щасливої людини Башмачкін? Аргументуйте.

ТАК                                                                                                  

-     Героя дійсно можна вважати щасливою людиною. Це велике щастя, якщо людина так живе своєю працею. «Написавшись усмак, він лягав спати, посміхаючись наперед при думці про завтрашній день: що то бог пошле переписувати завтра?» «Так протікало мирне життя людини, яка з чотирмастами жалування уміла бути задоволеною своєю долею…».

-     У нього є улюбленою справою Башмачкіна. Він є фахівцем – майстром, творцем, який досягнув довершеності  у своєму  мистецтві.

 

НІ

-     Він самотня людина, його світ – це переписування паперів, літери були його співрозмовниками, друзями; замкнутий, мовчазний, нетовариський. Якийсь автомат (ксерокс), а не людина. Жалюгідний. У світі букв АкакійАкакійович знаходить щастя, насолоду, гармонію, тут він цілком задоволений своєю долею, бо здійснює Служіння.

-     Башмачкіна надзвичайно обмежений.. (Він немає сім’ї, друзів, інтересів, захоплень).

-     Башмачкін займає  одну із найнижчих посад, у нього немає перспектив кар’єрного зростання). 

-     Людина, задавлена бідністю, яка відчуває свою нікчемність, не обдарована непересічними здібностями, не відрізняється силою характеру.

 

7. Бесіда.  

-Чи є у вас мрія?  На що ви здатні заради своєї мрії?

- Чи мав Башмачкін мету в житті, мрію?

 -Яка історія  перевернула  життя бідного чиновника?

-Як він вирішив віднайти кошти на пошиття шинелі?

- Чи варто йти на такі жертви заради своєї мрії?

- Чи може нова шинель взагалі бути мрією?

  Це цікаво!

  У вересні 2007 року та в травні 2008 року у Києві проходив  «ГогольFest» – фестиваль сучасного мистецтва через призму Гоголя. Головною дійовою особою на цьому фестивалі була саме гоголівська шинель.

Довідкове бюро.

Толковый словарь русского языка: «Шинель – форменное пальто особого покроя, со складкой на спине и хлястиком – узкая полоса ткани, пришитая или пристегнутая сзади для стягивания шинели».




-Які асоціації виникають у вас при вигляді такої шинелі?

9.Бесіда.

-Чим для Акакія Акакійовича була шинель?

-Чому повість про людину називається «Шинель»?

10.Проблемне запитання.

Враховуючи   роботу на уроці, дайте відповідь на запитання:

- У чому полягає трагедія Акакія Акакійовича і хто винен у ній? 

11.Слово вчителя.

Певною мірою й сам Гоголь ховався у власну «шинель»: для Миколи Васильовича була дуже важливою суспільна думка про нього та про його твори. Часто позиція письменника у житті не збігалася із загальноприйнятою,тому він був трішки замкнутим, «схованим в шинель». Ось яким його зобразив карикатурист із Перу, володар Гран-прі Міжнародної виставки «Карлюка – 2009» Омар Заваллос.  

 

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1.Усна рефлексія.

- Що потрібно пам’ятати і як жити, щоб бути у наш час ЛЮДИНОЮ?

- Закінчіть речення: «Кожна людина….». 

V. Домашнє завдання.

Обов’язкове:

-характеризувати образ Башмачкіна;

За бажанням:

- скласти сенкан «Башмачкін-привид»;

-створити рекламу-звернення для молоді «Відкрий для себе «Шинель» М.Гоголя». 

Познайомтесь!!!    https://drive.google.com/file/d/1b0tYiqU7lOu18ruuETphErtT3XNncsIS/view?usp=sharing